daneshmandan
23 دی 1401 - 18:41

تولید پسماند خانگی در بوشهر بیشتر از استاندارد جهانی است

بوشهر- رئیس سازمان پسماند شهرداری بندر بوشهر گفت: اکنون سرانه تولید پسماند خانگی هر شهروند بوشهری روزانه ۷۰۰ گرم است که این میزان حدود ۲۰۰ گرم بیشتر از استاندارد جهانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، فرشید کارمزد ظهر جمعه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس آخرین سرشماری جمعیت شهر بوشهر ۲۲۴ هزار نفر است که این جمعیت در مجموع روزانه ۱۵۰ هزار کیلوگرم تولید پسماند دارند.

وی افزود: از میزان پسماند یاد شده حدود ۹۰ هزار در منطقه یک و مابقی آن نیز به میزان تقریبی ۶۰ هزار کیلوگرم در منطقه ۲ شهر بوشهر تولید می‌‎شود.

رئیس سازمان پسماند شهرداری بندر بوشهر تصریح کرد: هم اکنون از مجموع ۱۵۰ هزار کیلوگرم (روزانه) پسماند تولیدی در بوشهر در حدود ۲۰ هزار کیلوگرم با اجرا طرح تفکیک از مبدا پسماند، ظرفیت موجود در سایت دفن پسماند، جمع آوری پسماند در غرفه‌های بازیافت، بازیافت می‌شود.

کارمزد اظهار کرد: در این زمینه طرح تفکیک از مبدا پسماند با جدیت در بوشهر تداوم دارد تا سرانه تولید پسماند بوشهر به میزان استاندارد برسد.

رئیس سازمان پسماند شهرداری بندر بوشهر افزود: اکنون ۱۲ خودرو و ۱۰ غرفه بازیافت در بوشهر فعالیت دارند که در قبال پسماندهای دریافتی از شهروندان هدایایی مانند مواد شوینده و کیسه‌های زباله به آنان هدیه می‌‎دهند.

وی عنوان کرد: از شهروندان نیز انتظار می‌رود به مشارکت فعال در طرح‌های آموزشی سازمان مدیریت پسماند اهتمام جدی داشته باشند.

کارمزد تصریح کرد: تحویل پسماندهای خشک به غرفه‌های بازیافت و همچنین بیرون گذاشتن به موقع پسماندهای خانگی رأس ساعت ۲۱ از دیگر راهکارهای مهم برای همکاری مطلوب شهروندان با سازمان مدیریت پسماند است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بوشهر گفت: در ادامه برنامه‌های ترویج فرهنگ بازیافت، طرح ترویج فرهنگ مدیریت پسماند در اداره‌های شهر بوشهر آغاز شده است.

کارمزد افزود: اداره‌های دولتی همواره یکی از مرکزهای تولید پسماند کاغذ هستند که با برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال جاری تمامی اداره‌های بوشهر زیر پوشش طرح یاد شده قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: هم اکنون این طرح در مرحله آموزش و فرهنگ سازی بازیافت و بویژه بازیافت کاغذ است که با اتمام طرح مخزن‌های کارتن پلاست ویژه جمع آوری کاغذ در اداره‌ها نصب می‌شود.

کارمزد ادامه داد: همچنین در ادامه نیز بسته‌هایی حاوی هدیه تشویقی به اداره‌های موفق در اجرا طرح اهدا می‌شود.

وی افزود: طرح ترویج فرهنگ مدیریت پسماند در مهد کودک و پیش دبستانی‌ها نیز اجرایی شده و پیش بینی شده در فاز دوم آن منازل مسکونی و واحدهای صنفی نیز زیر پوشش قرار ‎گیرند.

کارمزد ادامه داد: در این طرح که با همکاری مدرسه‌های شهر بوشهر انجام می‌شود دانش آموزان به عنوان همیار بازیافت در منازل خود و مدرسه بوده در ترویج فرهنگ مدیریت پسماند مشارکت می‌کنند.

رئیس سازمان پسماند شهرداری بندر بوشهر افزود: با هدف تبیین فرهنگ تفکیک از مبدا پسماند طرح‌های «آموزش چهره به چهره شهروندان»، «کاغذ زباله نیست»، «دست‌های مهربان»، «طرح حامیان کوچک» و «شهر سالم» از جمله طرح‌های در حال اجرا در شهر بوشهر است.

کارمزد اظهار کرد: با نزدیک شدن به ایام نوروز طرح‌های مؤثری در مرحله مطالعه قرار دارد که پس از بررسی نهایی عملیاتی می‌شوند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 974982